KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Avrupa Miras Günleri Gaziantep’te Kutlanıyor

Avrupa Konseyi tarafından 1991 yılında resmi olarak başlatılan Avrupa Miras Günleri her yıl belirlenen bir tema çerçevesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle 50 ülkede kutlanmaktadır.
 
Avrupa Miras Günleri’ne katılım sağlanması, ülkemizin sahip olduğu kültürel mirasın korunmasına yönelik yaptığımız çalışmaların hem ulusal hem de uluslararası platformda tanıtımının yapılabilmesi, bu konuya verdiğimiz önemin ifade edilebilmesi için önemli bir fırsat olarak değerlendirilmektedir.
 
Ülkemizde ilk kez 2007 yılında Safranbolu’da, 2008 yılında İpek Yolu güzergâhında yer alan illerde, 2009 yılında Kütahya’da, 2010 yılında Antakya’da, 2012 yılında Ankara’da, 2013 yılında ise Bursa’da gerçekleştirilen etkinliklere bu yıl Gaziantep ev sahipliği yapmaktadır.
 
Bakanlığımız ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı işbirliği ile 7 Kasım 2014 tarihinde “Geçmişten Günümüze Mozaik Mirasımız” teması ile açılışı yapılan Avrupa Miras Günleri çeşitli etkinlikler ile 2 gün boyunca Gaziantep İlimizde kutlanacaktır.