KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Sualtı Arkeolojisi ve Dalış Eğitimleri Sürüyor

Bakanlığımız ile Ankara Üniversitesi arasında, sualtı arkeolojik kazı ve araştırmalarda görevlendirilecek uzman personel sayısının ve niteliklerinin artırılması amacıyla düzenlenecek eğitim programlarına ilişkin olarak hazırlanan protokol imzalanarak yürürlüğe girdi.
 
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM), arasında imzalanan protokol kapsamında, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün uygun şartları taşıyan uzman personeline, sualtı arkeolojik kazı ve araştırmalarında faydalanılmak üzere eğitim verilmesi planlandı.
 
Bu kapsamda, İzmir İli, Urla İlçesi’nde gerçekleştirilen Limantepe Kazıları kapsamındaki sualtı çalışmalarının yürütüldüğü alanda ve ANKÜSAM Urla Yerleşkesi’nde dalış yetenek ve lisansına sahip 9 uzman personelin, niteliklerinin artırılması amacıyla 18 Eylülde başlanan eğitimlere devam ediliyor.
 
26 Eylüle kadar sürmesi planlanan eğitimler kapsamında,  uzman personelin sualtında kazı ve araştırma teknikleri, temel ilk yardım, yön bulma, arama kurtarma, gece dalışı gibi alanlarda yetiştirilmesi hedefleniyor.
 
İlk grup personelin eğitimleri sonrasında, yeni uzman personellerin de yetiştirilerek ihtiyaç duyulan çalışmalarda hızlı ve verimli sonuç alınması öngörülürken, eğitim almış diğer personelin tamamlayıcı eğitimlerine de devam edilmesi planlanıyor.
 
Eğitim programları kapsamında, 2011 ve 2012 yıllarında 26 uzman personele, gerekli eğitimler verilerek, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu onaylı 1 ve 2 Yıldız Dalıcı belgeleri düzenlenmişti.