KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Göbeklitepe Ören Yerinde Çevre Düzenleme Çalışmaları Hızla Devam Ediyor

Şanlıurfa il merkezinin 18 km kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarında yer alan Göbeklitepe Ören Yeri, Dünya’nın bilinen en eski tapınağına ev sahipliği yapmakta olup bu özelliğiyle 2011 yılından beri UNESCO Geçici Miras Listesi’nde yer almaktadır. 1995 yılından bu yana arkeolog Prof. Klaus Schmidt tarafından yapılmakta olan kazılar sonucu alanın 12000 yıl öncesine uzanan bir kült merkezi olduğu anlaşılmaktadır.
 
Bütün bu özellikleriyle Şanlıurfa için önemli alanlardan biri haline gelen Göbeklitepe Ören Yerinde 3 aşamalı bir çevre düzenleme projesi Genel Müdürlüğümüzce hazırlanmış olup 16.01.2014 tarihinde yer teslimi yapılarak söz konusu projenin uygulanmasına başlanmıştır. Proje kapsamında Mevcut Ziyaretçi Karşılama Merkezinde yeni düzenlemeler yapılmakta olup ayrıca kazı alanına çıkan yol üzerinde İlk Karşılama Meydanı ve Giriş Meydanı olmak üzere iki alan daha tanımlanmıştır. Mevcut Ziyaretçi Merkezinde kafeterya ve satış ofisi açılışa hazır hale getirilmiştir. Alanın otopark ve çevre düzenleme çalışmaları ise halen devam etmektedir.
 
İlk Karşılama Meydanında yer döşemeleri tamamlanarak otopark alanının düzenlenmesine başlanmıştır. Bu alanda ayrıca bilet gişesi, turnikeler ve güvenlik birimi ile ziyaretçiler için sundurma alanları yapılacaktır. Buradan ören yerine giriş yapan ziyaretçiler otoparkta bekletilen ring araçları ile yukarıda bulunan Giriş Meydanına getirilecek ve alanı ziyaretleri sağlanacaktır.
 
Projede üst kotta bulunan Giriş Meydanında, kamera izleme odası ve ziyaretçiler için küçük bir satış büfesi yer almaktadır. Ziyaret alanı çevresinde yer alan travers yürüyüş yolları büyük oranda tamamlanmış olup Giriş Meydanının yer döşemelerine başlanacaktır. Bütün uygulamaların yılsonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir.