KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Perge’de Manzara Her Geçen Gün Biraz Daha Değişiyor

Antalya ili, Aksu ilçesi, Perge Antik Kentinde Antalya Müzesi Müdürlüğü başkanlığında 2012 yılından bu yana yürütülen kazı, restorasyon ve temizlik çalışmalarına 2014 yılında da yaklaşık 60 kişilik bir ekiple aralıksız devam ediliyor.
 
Kazı çalışmalarında kentin kuzey-güney caddesini batı yönde kesen,  üzerinde su kanalı, güney ve kuzeyinde portikli yol ve dükkânlar yer alan batı caddenin sonuna yaklaşılırken, Kuzey Hamamın caddeye bakan cephesi de açığa çıkarılıyor.
 
Yine,  kentin güneyinde 2. y.y. Roma kapısı dış kısmındaki alanın temizlik ve kazı çalışması sürdürülürken, doğu ve batıda yer alan iki kule arasındaki bağlayıcı duvar ve ortada geç dönem kapısı da ortaya çıkarıldı. Özellikle 2014 yılında Perge Antik Kentinde Kuzey güney cadde ve Agora çevresinde geçmiş yıllarda kazılarda açığa çıkarılan ve ziyaretçi açısından olumsuz görünüm oluşturan, tüm mimari yapı elamanları belgelenerek uygun alanlarda tasnif edildi. Açığa çıkarılan caddeler ıslah edilerek,  portik yüzeylerinin kumlanmasından sonra ziyaretçiye açılırken,  Hellenistik  Doğu Kulenin yaklaşık 1300 mimari bloğu sur dışına nakledildi.
 
2012 -2014 yılları arasında Toplam Batı caddede 18 sütunun ayağa kaldırıldığı Perge’de  Kuzey Cadde başlangıcında yer alan çeşmenin tonozu da sağlamlaştırıldı. Ayrıca, yapı önünde bir de sütun ayağa kaldırılırken,  2014 kazı, onarım ve restorasyon çalışmaları esnasında, iki caddenin kesiştiği bölümde ve tam olarak kanal üzerinde yer aldığı bilinen tetrapylon yapısı (dört girişli bir kapı) onarılarak ayağa kaldırıldı.
 
Özellikle Roma döneminde kavşak noktalarında dört taraftan da geçişi sağlamak üzere anıtsal girişler olarak tasarlanana tetrapylonlar estetik ve görsel açıdan hemen her zaman vurgulanarak inşa edilmişlerdir. Perge Antik kentinde bir kavşak noktasında konumlandırıldığı görülen bu tetrapylon yapısı da tamamen görsellikle bağlantılı olup, geçişleri sağlamaktan ziyade Perge’nin görkemli anıtları arasında dekoratif bir zenginlikle bulunduğu yere derinlik katmaktadır.
 
 

 
Perge/ Batı Cadde Kuzey Hamam önü ayağa kaldırılan sütunlar
 
 
 
Ayağa kaldırılan tetrapylon yapı

 

Batı Cadde dükkan cepheleri