KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

ÖNEMLİ BİR ULUSLARARASI BAŞARI: Dünya Miras Geçici Listemize 13 Yeni Alan

UNESCO Dünya Miras Geçici Listemize dahil edilmek üzere Dünya Miras Merkezine iletilen 13 adet kültürel varlığımızla ilgili dosyaların değerlendirilmesi sonucu, söz konusu 13 alanımızın tamamı Geçici Miras Listemize kaydedilmiştir. Söz konusu alanlarla birlikte Dünya Miras Geçici Listemizdeki varlık sayımız 54’e yükselmiştir.
 
15 Nisan 2014 tarihi itibari ile Anavarza (Adana), Kaunos (Muğla), Korykos (Mersin), Arslantepe (Malatya), Kültepe (Kayseri), Çanakkale ve Gelibolu 1. Dünya Savaşı Alanları (Çanakkale), Eflatunpınar Anıtı (Konya), İznik (Bursa), Mahmutbey Camii (Kastamonu), Ahi Evran Türbesi (Kırşehir), Titus-Vespasianus Tüneli (Hatay), Zeynel Abidin Camii-Mor Yakup Kilisesi (Mardin) ile Anadolu Selçuklu Medreseleri Dünya Miras Geçici Listemize kaydedilmiştir.
 
Anadolu Selçuklu Medreseleri dosyasında Konya İli’nden İnce Minareli Medrese ve Karatay Medresesi, Sivas İli’nden Çifte Minareli Medrese, Gök Medrese ve Buruciye Medresesi, Erzurum İli’nden Çifte Minareli Medrese ve Yakutiye Medresesi, Kayseri İli’nden Sahibiye Medresesi ve Çifte Medrese ve Kırşehir İli’nden Cacabey Medresesi yer almaktadır.
 
Anavarza Antik Kenti
 
 
Ahi Evran Türbesi
 
 
Arslantepe Arkeolojik Alanı
 
 
Çanakkale-Gelibolu Birinci Dünya Savaş Alanları
 
 
Eflatunpınar Hitit Su Anıtı
 
 
İnce Minareli Medrese
 
 
İznik
 
 
Kaunos Antik Kenti
 
 
Korykos Antik Kenti
 
 
Kültepe Arkeolojik Alanı
 
 
Mahmut Bey Camii
 
 
Titus-Vespasianus Tüneli
 
 
Sivas Buruciye Medresesi
 
 
Mor Yakup Kilisesi ve Zeynel Abidin Camii