KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

“Aşk-ı Nebi: Doğumunun 1443. Yılında Hz. Peygamber” Sergisi

2014 Yılı Kutlu Doğum Etkinlikleri çerçevesinde Topkapı Sarayı Müzesi Hazine Koğuşu’nda 8 Nisan 2014 günü saat 17.00’de “Aşk-ı Nebi: Doğumunun 1443. Yılında Hz. Peygamber” başlıklı serginin açılışı gerçekleştirilmiştir.
 
 Sergi açılışına, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız ile Diyanet İşleri Başkanı Mehmet GÖRMEZ katılmışlardır.
 
Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı ile Bakanlığımız Topkapı Sarayı Müzesi’nin müşterek etkinliği olarak gerçekleştirilen sergide, İslam Medeniyeti’nin Osmanlı Sanatına etkisini orijinal eserlerle tanıtmak amaçlanmıştır. Anılan sergide, 98 kalemde 99 adet eser yer almakta olup, bu eserler arasında Topkapı Saray Kütüphanesi’nden 15. yüzyıldan başlayarak meşhur hattatların yazdığı Kur’an-ı Kerimler, Siyer Kitapları, Hadis kitapları, Delail’ül Hayrat, Muhammediye gibi Hz. Peygamber’i anlatan yazmaların yanı sıra, hat üstatlarının kaleminden Hadis murakkalar, Hilye-i Şerifler, Hz. Peygamber’i öven beyitler, 16. yüzyıldan başlayarak Ravza-i Mutahhara için dokunmuş örtüler, Ravza-i Mutahhara’ya vakfedilmiş altın ve mücevherlerle müzeyyen şamdan ve buhurdanlar, Kademe-i Saadet modellerinin yanı sıra İstanbul Türbeler ve Vakıf Hat Sanatları Müzesi’nden levhalar ile Uğur Derman koleksiyonundan 1922 tarihli bir adet Hilye-i Şerif bulunmaktadır.
 
Söz konusu etkinlik çerçevesinde 11 Nisan 2014 tarihinde Topkapı Sarayı Müzesi Konferans Salonu’nda “Saray’da Aşk-ı Nebi” başlıklı bir sempozyum da gerçekleştirilmiş, ‘Sarayda ve Kültürümüzde Hz. Peygamber’ ile ‘Topkapı Sarayı’nda Hz. Peygamber ve Emanetleri’ konularında sunumlar yapılmıştır.
 
 
  • aşkınebi01
  • aşkınebi02
  • aşkınebi03
  • aşkınebi04
  • aşkınebi05
  • aşkınebi06