KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Topkapı Sarayı Müzesi’ne İlgi Gün Geçtikçe Artıyor

Topkapı Sarayı Müzesi 2013 yılında 3 milyon 400 bin kişi tarafından ziyaret edilmiş, Müzenin Harem bölümünü ise 1 milyon 30 bin 491 kişi gezmiştir. 2012 yılında Müze'nin genel ziyaretçi sayısı 3 milyon 335 bin, Harem bölümü ise 800 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti. Topkapı Sarayı Müzesi’ni, Müzekart uygulaması ile gezenlerin sayısı da bu yıl 500 binden fazla olmuştur.
 
Topkapı Sarayı Müzesi’nde yapılan bakım onarım çalışmaları kapsamında Harem ve avluda yer alan 10 adet havuz kullanılır hale getirilmiş, depo olarak kullanılan Karaağalar ve Kadınlar mescitleri aslına uygun olarak yeniden düzenlenmiş, Müze'de yer alan kutsal emanetlerin tamamı, Sultan Reşat döneminden 100 yıl sonra ilk kez temizlenerek restore edilmiştir.

 
 
Bunun yanında, Osmanlı geleneğinde Ramazan ayının 15. gününde gerçekleştirilen Hırka-i Şerif ziyaretleri yeniden uygulanmaya başlamıştır. Topkapı Sarayı Müzesi'nde yer alan tarihi Gülhane yeniden kurularak 40 bin gül dikilmiş, yarım milyon sümbül ve lalenin yetiştirildiği sümbül ve lale bahçeleri açılmıştır.
 
 
Araştırmacılar için vazgeçilmez bir kaynak olan El Yazması Eserler Kütüphanesi yeniden hizmet vermeye başlamış, Saray Arşivi ise ilk kez online olarak araştırmacıların hizmetine sunulmuştur.
 
 
Saray’da gerçekleştirilen şenlik, konferans, konser ve sergi ve benzeri  programlar da  ziyaretçi sayısındaki artışta rol oynamıştır.
 
2013 yılında Topkapı Sarayı'nda Sultan II. Bayezid ve Sultan III. Selim’i  anma konserleri,  Atlı Okçuluk ve Mehteran gösterileri gibi etkinliklerin yanı sıra “Piri Reis’ten Önce ve Sonra Topkapı Sarayı'nda Haritalar ve Piri Reis” sergisi, İstanbul'un Fethinin 560. yıl dönümü dolayısıyla “İstanbul'un Fatihi: Sultan II. Mehmet Han” sergisi, Çin Kültür Yılı olması nedeniyle “Çin Hazineleri” sergisi ile Kore Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki münasebetlerin 55. yıl dönümü nedeniyle “İhtişam ve Zarafet: Kore Sanatı” sergisi düzenlenmiştir.

 
 
Saray geleneklerinin yaşatılması için Baklava Alayı, Mersiye ve Aşure, Miraciye ve Muharremiye gelenekleri de çeşitli etkinliklerle ziyaretçilerin beğenisine sunulmuştur.