KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

XVIII. Mersin Arkeoloji Günleri Toplantısı Gerçekleştirildi

Mersin İli’nde sürdürülen arkeolojik çalışmalara yönelik olarak, İçel Sanat Kulübü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Mersin Arkeoloji Günleri” toplantısının onsekizincisi 4-6 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bakanlığımız, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce de katılım sağlanan XVIII. Mersin Arkeoloji Günleri’nin 4 Ekim Cuma günü açılışında, Prof. Dr. Mehmet ÖZDOĞAN’a “Kültürel Mirasa Katkı Ödülü” verildi.
 
5 Ekim Cumartesi günü ise Mersin İli’nde Bakanlığımız izinleriyle kazı ve yüzey araştırmaları sürdüren yerli ve yabancı bilim adamlarının sunumları katılımcılarla paylaşıldı.
 
Kazı ve araştırma ekipleri ile yerel idareleri bir araya getiren ve iletişimlerini güçlendiren bir organizasyon olan etkinlik, Mersin İli’yle ilgili çalışmaların bir araya getirilerek bir toplantıda sunulmasının sağlanması hem bilim adamlarının diğer çalışmaları değerlendirmesine ve sonuçlarından faydalanmalarına olanak sağlarken, aynı bölgede sürdürülen çalışmalara ilişkin tartışma ortamı da sağlanıyor.