KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İhtişam Ve Zarafet Ülkesine Döndü

"İhtişam ve Zarafet: Kore Sanatı" başlıklı sergi Topkapı Sarayı Müzesi'ndeki teşhirinin sonunda 7 Ekim 2013 günü Güney Kore'ye gönderilmiştir.
 
Güney Kore ile ülkemiz arasındaki diplomatik ilişkilerin 55. yıldönümü nedeniyle 30 Nisan 2012 – 27 Ocak 2013 tarihleri arasında Seul'daki Kore Ulusal Müzesi'nde ve Busan Müzesi'nde gösterime sunulan "Türkiye Uygarlıkları" adlı serginin karşılığı olarak 18 Haziran–29 Eylül 2013 tarihleri arasında, Topkapı Sarayı Müzesi Has Ahırlar bölümünde "İhtişam ve Zarafet: Kore Sanatı" adlı bir sergi düzenlenmiştir.
 
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Abdurrahman Arıcı, Kore Milli Müzesi Müdürü Kim Yougna, Cheongju Müzesi Müdürü Yun Sung Yong, Güney Kore Cumhuriyeti resmi heyeti, Ankara'daki Kore Büyükelçisi ve Büyükelçilik yetkililerinin yanı sıra Bakanlığımız yetkilileri, ülkemizdeki yabancı ülke temsilcilikleri ile basın temsilcilerinin katılımıyla 18 Haziran 2013 günü açılışı gerçekleştirilen bu sergi özellikle yerli ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmüş olup sergiyi yaklaşık 92.000 kişi gezmiştir.
 
Sergiyle bağlantılı olarak 19 Haziran 2013 günü Topkapı Sarayı Müzesi konferans salonunda düzenlenen "Kore Sanatında Gücün ve Çağın Sembolleri" başlıklı seminere katılanlar da Kore sanatıyla ilgili detaylı bilgi sahibi olma fırsatını yakalamışlardır.
 
İki ülke arasındaki ilişkilerin ve karşılıklı anlayışın gelişmesine vesile olan "İhtişam ve Zarafet: Kore Sanatı" sergisinde yer alan eserler teşhir bitiminde Kore'den gelen uzmanlarla birlikte paketlenerek Güney Kore'ye gönderilmiştir.
 
  • koreekim01
  • koreekim04
  • koreekim02
  • koreekim03