KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Periyodik Rapor Alt Komite Toplantısı Floransa’da Gerçekleştirilmiştir

Avrupa ve Kuzey Amerika’da Periyodik Raporlamanın İkinci Döngüsü’nün uygulanması çerçevesinde, Akdeniz Avrupası Alt Bölgesi’nin periyodik raporlama ulusal temas noktaları, 17-18 Eylül 2013 tarihlerinde İtalya’nın Floransa kentinde düzenlenen toplantıya katılmışlardır. İtalya’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantı Dünya Miras Merkezi ile işbirliği içinde organize edilmiştir.
 
Toplantı’da ülkemizin yanı sıra Fransa, İspanya, İsrail, İtalya, Kıbrıs, Malta, Portekiz, San Marino, Vatikan ve Yunanistan’dan katılan temas noktalarına periyodik raporlama anketinin doldurulması ile ilgili web araçlarını gösteren uygulamalı bir eğitim verilmiştir. Bu toplantıdan sonra, ulusal temas noktalarının ulusal çalıştaylar düzenlemesi ve periyodik raporlama anketlerinin doldurulması sürecini hızlandırmak amacıyla ulusal otoriteler ile alan başkanlarına eğitim vermeleri beklenmektedir.
 
Toplantıda ülkemiz adına İstanbul Tarihi Yarımada Yönetim Planı kapsamındaki halkın katılım süreci ile ilgili bir sunum yapılmıştır.