KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Dünyanın En İyi Müzeleri

Dünyanın önde gelen gazetelerinden İngiliz Times Gazetesi, dünyanın en iyi 50 müzesi arasında İstanbul Topkapı Sarayı Müzesini 7. sırada, Gaziantep Zeugma Müzesini ise 39. sırada gösterdi. Haberde Topkapı Sarayı Müzesinde sergilenen Hz. Muhammed (SAV)’in Hırka-i Şerifi ile Zeugma Mozaik Müzesindeki Çingene Kızı mozaiğinin mutlak görülmesi gerektiği vurgulandı.
 
Bilindiği üzere Topkapı Sarayı Müzesi ülkemizin en çok ziyaret edilen müzelerinin başında gelmektedir. Topkapı Sarayı Müzesini bünyesindeki Harem Dairesi ile birlikte son üç yıl içerisinde yaklaşık 11,5 milyon kişi ziyaret etmiştir. Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi ise ziyarete açılmasının üzerinden henüz 2 yıl dahi geçmemişken gerek modern müzecilik anlayışına uygun dizaynı gerekse eserlerinin özgünlüğü bakımından dikkati çekmeyi başarmıştır.
 
Cumhurbaşkanlığının 1995 yılından bu yana, kültür ve sanat yaşamına önemli katkılarda bulunan kişi ve kurumları devlet adına onurlandırmak amacıyla, her yıl 4 ayrı kategoride verdiği “Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”nü 2012 yılında arkeoloji alanında “Gaziantep Zeugma Antik Kenti ve Müzesi” almıştır. Ayrıca Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, Ekonomist Dergisi tarafından “Türkiye’nin En Başarılı Turizm Yatırımları” araştırması “Kültür Turizm Girişimleri” kategorisinde 2011 ve 2012 yıllarında üst üste iki kez birinci olmuş; Tripadvisor for business isimli internet sitesini ziyaret eden kullanıcıların oylarıyla müzeye “Mükemmellik Sertifikası” verilmiştir.
 
Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, Avrupa Konseyi himayesinde kurulan Avrupa Müze Forumu’na Bakanlığımızca yapılan başvurunun kabul edilmesi sonucunda 2013 yılı Avrupa Yılın Müzesi Büyük Ödülüne aday olmuştur.
 
 
İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi                                İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi Kutsal Emanetler Dairesi
 
 
 
Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'nden bir Görünüm  Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi Çingene Kızı Mozaiği