KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Ziya Gökalp Müzesi, Alanya Müzesi ve Bursa Müzesi 18 Mayıs Müzeler Günü’nde Ziyarete Açıldı

 Zaman içinde yenileme ihtiyacı duyulan Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Ziya Gökalp Müzesi, Alanya ve Bursa Müzesi çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak yenilendi.
 
Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi
 
Diyarbakır Camikebir Mahallesi’nde yer alan Şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ev, 1973 tarihinde şairin anısını yaşatmak ve ismini ebedîleştirmek amacı ile müzeye çevrilmiştir. Restorasyon ve teşhir tanzim çalışmaları tamamlanan müzede; Cahit Sıtkı Tarancı’nın şahsî eşyaları, el yazısı ile yazılmış mektupları, aile fotoğrafları ve kitaplarından oluşan zengin bir koleksiyon sergilenmekte.

1 Mayıs 2011 tarihinde başlanan onarım ve teşhir tanzim çalışmaları 1 Ağustos 2012 tarihinde tamamlanan Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, 18 Mayıs Müzeler Günü’nde açıldı.
 
 
 
 
 
Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi
 
Diyarbakırlı sosyolog, yazar Ziya Gökalp’in doğduğu ev, 1956 tarihinde müze olarak ziyarete açılmıştır. Restorasyon ve teşhir tanzim çalışmaları tamamlanan müzede; yazarın kişisel eşyaları ve belgelerinden oluşan koleksiyonlar ile yörenin etnografik eserleri sergilenmekte.
 
1 Mayıs 2011 tarihinde başlanan onarım ve teşhir tanzim çalışmaları 1 Ağustos 2012 tarihinde tamamlanan Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi, 18 Mayıs Müzeler Günü’nde açıldı.
 

 

 

Alanya Müzesi

Alanya Müzesi’nde Neolitik Dönemden Osmanlı Dönemine kadar olan eserler, yenilenen salonlarda kronolojik ve tematik olarak sergilenmekte. Müze, bahçe içinde, birbirinden bağımsız vaziyette inşa edilmiş çok amaçlı salon, ıslak alanlar-kafeterya, sergi-idarî ve depo olmak üzere 4 birimden oluşmaktadır.

“…ve yeniden” sloganı ile yenilenen Alanya Arkeoloji Müzesi’nin resmi açılışı 18 Mayıs Müzeler Günü’nde yapıldı. Çeşitli etkinliklerin yapıldığı açılış törenine; Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı İsmail Karaman, Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir ve Alanya Belediye Başkanı Av. Hasan Sipahioğlu katıldı. Açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra arkeoloji müzesinin yeni yüzünün tanıtımı, Müze Müdürü Seher Türkmen tarafından yapıldı.

2011 yılı Haziran ayında onarım ve teşhir-tanzim çalışmalarına başlanan ve çağdaş müzecilik anlayışına göre yenilenen müzede, çocuk etkinlik odası ile interaktif uygulamalara yer verildi.

Yenilenen müzede çocuklar çeşitli etkinliklerde bulunabilecek, denizcilik salonunda dümene geçip interaktif olarak tekne gezisine çıkabilecek.

 

 

 
 
Bursa Müzesi
 
Uzun yıllardır Kültürpark içinde yer alan binada hizmet veren ve zengin bir arkeolojik koleksiyona sahip Bursa Arkeoloji Müzesi, onarım ve teşhir tanzim çalışmaları tamamlanarak yenilendi.
 
2009 yılında başlanan onarım ve teşhir tanzim çalışmaları 2013 yılında tamamlanan Bursa Arkeoloji Müzesi, 18 Mayıs Müzeler Günü’nde açıldı. Açılış törenine; Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Gürhan Özdeğer, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Bursa Büyük Şehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığından yetkililer katıldı.