KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Kazı Ödeneklerinin Aktarımı Tamamlandı

Üniversitelerin eğitim öğretim döneminin sona ermesiyle başlayan kazı sezonuyla birlikte,  bilimsel heyetler ve Müze Müdürlüklerince 2014 yılında gerçekleştirilecek kazı çalışmalarına Bakanlığımızca sağlanan ödeneklerin ilgili kazı çalışmalarında kullanılmak üzere İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri ile Müze Müdürlüklerinin hesaplarına aktarılması işlemleri tamamlandı.
 
Yaklaşık 27 milyon lirayı bulan 2014 yılı ödeneklerinin kullanımında İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri ile Müze Müdürlükleri harcamada yetkili kılınırken, ödeneksizlik nedeniyle başlamayan kazı çalışması bulunmuyor. Bütçe imkânları çerçevesinde, desteklenmeye devam edilmesi öngörülen çalışmalar kapsamında 160’a yakın Bakanlar Kurulu Kararlı kazı yanında, Müze Müdürlüklerince de yıl içinde 200’ün üzerinde bilimsel katılımlı ya da kurtarma kazısı gerçekleştirilmesi planlanıyor.
 

Kalkınma Ajanslarından Önemli Destek 
 
Bakanlıkça verilen ödenekler yanında ilgili bilim kuruluşları ya da sponsorlarca desteklenen kazılar bu sayede mali imkanlarını artırırken, daha uzun süreli çalışma yürütmek de mümkün olabiliyor. Özellikle neredeyse her bölgede var olan Kalkınma Ajansları’nın kazı çalışmaları kapsamındaki rölöve, restorasyon projelerine büyük destekler vermesi kazı heyetlerinin bu alanda projeler üretmesine de teşvik niteliği taşıyor.
 
Bu kapsamda, 2013 yılında Knidos Antik Kenti’nde tiyatronun rölöve ve restorasyon projeleri için Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Kelenderis Antik Kenti’nde liman hamamı olarak bilinen yapının rölöve, restorasyon projeleri için ise Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA)  tarafından büyük destek sağlanmıştı. Mardin Müzesi tarafından Dara Antik Kenti ve Mor Yakup Kilisesi için hazırlanan projelerin ise Dicle Kalkınma Ajansı’na sunulması için çalışmalar yürütülüyor. 

 
 
Kelenderis Liman Hamamı (ÇKA)                                        Knidos Küçük Tiyatro (GEKA)
 
Dara Antik Kenti
 
Perge Antik Kenti